Mersin Milletvekili Ekmen: “Çukurova Havalimanı’nı Adana lobisi mi engelliyor?”

11.03.2024 - Pazartesi 12:43

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, yıllardır süregelen vaatlere rağmen bir türlü bitmeyen Çukurova Havalimanı’nın Adana lobisi tarafından engellendiğine dair iddiaları gündeme taşıdı.

Mersin Milletvekili Ekmen daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na havalimanının akıbetini sormuş ve devamında kendisinden Ocak 2024’te açılacağı müjdesini yazılı olarak almıştı. Ocak ayının sonuna gelindiği halde açılış yapılmayınca Ekmen, konuyu TBMM Genel Kurulu’nda bir kez daha gündeme getirmişti fakat iktidar kanadından ses çıkmamıştı. 7 Mart’ta yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mersin mitinginde ise konu en yetkili ağızdan bir kez daha gündeme geldi. Erdoğan mitingde;

“Yakında hizmete vereceğimiz Çukurova Bölgesel Havalimanı bağlantı yolunu bu yıl içinde tamamlıyoruz.” şeklinde bir beyanatta bulundu.
Hatırlayacak olursak Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 25 Aralık 2023’te havalimanın bir ay sonra açılacağını müjdelemişti fakat şimdi de bağlantı yolunun bir yıl içinde tamamlanacağını vaat ediyor.
Mersin Milletvekili Ekmen, yaptığı açıklamada konuyu dile getirerek bir çağrıda bulundu:
Bağlantı yollarının bitirilebilmesi için gereken bütçenin sadece %39’u kadar bu yıl ayırılmıştır. Öyle anlaşılıyor ki projenin bitimi daha çok zaman alacak. Ayrıca bu kadar çabaya rağmen Havalimanı’nın açılışının geciktirilmesinin nedeninin Adana lobisi olduğu iddiaları dolaşmaktadır. Bu iddiaların açığa çıkarılması ve sorunun çözülmesi için Mersin’deki iktidar milletvekillerine çağrıda bulunmak istiyorum. Mersin’i daha fazla mağdur etmeyin ve bu işi bir an önce bitirin.

YORUM YAZ