33 KADIN BELGESELİ TÜRKİYE ADANA ETABI ÇEKİMLERİ BAŞLIYOR.

29.04.2024 - Pazartesi 15:59

33 KADIN BELGESELİ TÜRKİYE ADANA ETABI ÇEKİMLERİ BAŞLIYOR

 

Projenin tasarım ve yapımcısı Gazeteci Yazar Ufuk Cavlı, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; “33 Kadın Belgeseli Türkiye, bir sosyal sorumluluk projesi kadın gücü ve farkındalığını ön plana çıkarmak için Mersin, Adana, Hatay, Ankara, Mardin, Gaziantep, Kars, Samsun ve İzmir’de ve tabi ki yavru vatan Kıbrıs’ta yapılacak olan bir proje. Mersin’den sonra Hatay’da ve Gaziantep çekimlerini tamamladık.Deprem ve seçimler nedeniyle ertelenen Adana etabımızın çekimlerine başlayarak Mayıs sonu tamamlamayı düşünüyoruz dedi.

 

KADINI ERKEKTEN GÜÇSÜZ GÖREN ZİHNİYETLER VAR

 

Dünya’da halen kadınları erkeklerden daha güçsüz gören zihniyetlerin olduğunu belirten Cavlı, “Her zaman kadınları mağdur olarak gündeme taşıyorlar. Elbette ki mağdur kadınlar var keşke hiç olmasa. Ama sadece kadınlar mağdur edilmiyor, erkeklerde, hayvanlarda, doğada bazen mağdur ediliyor. Ama biz mağduriyet deyince hep aklımıza kadın geliyor. Böyle bir algı oluşturuldu. Kadının güçsüz gösterilmesi hem ülkemize, hem şehrimize, hem ailemize hem de yaşadığımız topluma ciddi zararlar veriyor. Bu konuda iktidarlar ve yerel iktidarlar çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Bizim bunları göstermemiz ve destek olmamız gerekiyor.”

 

ADANA'DA 33 KADINDAN ÇOK DAHA FAZLASI VAR

 

“Bizde güçlü ve başarılı kadınların hikayelerini anlatmak için yola çıktık. Yani mağdur olan kadınlardan çok, gerçekten güçlü, başarı hikayesi olan, sıfırdan bir noktaya gelen, yada aileden kalan bir şirketi üzerine koyarak başarıyla yöneten, daha çok istihdam yaratan veya aldığı eğitimle akademisyen olan, yeni bir ürün geliştiren ve bunlarla ilgili istihdam yaratan bir çok kadınımız var. Elbette ki Adana’da 33 kadından çok daha fazlası var. Biz 33 kadınımızı Adana’daki bütün başarılı kadınları temsil etmeleri için seçtik.” dedi.

 

GÜÇLÜ KADINLARIN ROL MODEL OLMASINI İSTİYORUZ

 

Belgeselimiz kadın gücü ve farkındalığını ön plana çıkartan, kadınların güçlü olduğunu anlatan, kadının isterse başarabileceğini, her şeyin üstesinden gelebileceğini anlatan bir proje olduğunu belirten Cavlı, “Yani biz istiyoruz ki, buradaki kadın arkadaşlarımız hikayeleriyle, umudunu yitirmiş, kendini yalnız hisseden veya karamsarlığa düşmüş kadınlara rol model olsunlar. Kadınlar bu kadın arkadaşlarımızı kendilerine rol model alsınlar. Bu arkadaşlarımızı kendilerine örnek alarak evet bende yapabilirim desinler. Bunu anlatmaya çalışıyoruz bu projede.”

 

ADANA KADIN DOSTU BİR KENT

 

“Bu projeyi herkesin sahiplenmesini istiyoruz. Burada seçtiğimiz kadınlar başarılı ama buradaki güç dengesi asla ve asla para ile ilgili bir güç değil. Yani maddi güçten dolayı güçlü değiller. Biz buna bakmadık. Buradaki güç dengesi para değil. Hikayesine, geldiği noktaya ve gitmek istediği yere baktık. Projemiz, tamamen bir sosyal sorumluluk projesi ve inanılmaz bir destek gördü. Adana gerçekten kadın gücü ve farkındalığına önem veren kadının gücünün önünde engel olmayan bir kent. Gerçekten Adana kadın dostu bir kent.” dedi.

 

ADANA'NIN GÜZELLİKLERİ İLE KADININ BAŞARISINI BİRLEŞTİRDİK

 

Adana'nın bütün ilçelerinde çekimler yapacaklarını belirten Cavlı, “Belgeselimiz 20 dakikalık bölümler halinde 33 bölümden oluşacak. Her hafta iki bölüm yayınlanacak. Yaptığımız çekimlerde, Adananızın gücü başarısı ve güzelliği ile, kadınların gücü başarısı ve güzelliğini birleştirmeye dikkat ediyoruz. Yani tüm Türkiye’ye Adana'nın güzelliği ile kadınlarının başarısını anlatmak istiyoruz. Adanamızın tanıtımına bir nebze de olsa katkıda bulunabilirsek, buda bizim için ayrıca başarıdır. Çektiğimiz belgesel yerel televizyon ve yaygın televizyonlarda yayınlanacak. Belgeselimizin çekimi bittiğinde muhteşem bir gala ile taçlandıracağız. Projemize destek veren tüm sponsorlarımıza ve proje paydaşlarımıza teşekkür ederim.

YORUM YAZ